Podczas pierwszego Rajdu Ułanów Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego zawitaliśmy do Karczmy Wiejskiej w Jankowicach. Tam czekało na nas obozowisko przygotowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Lipowieckiej gdzie mogliśmy odpocząć po wielogodzinnej trasie w pięknych namiotach Bractwa z okresu XII wieku. Wieczorem odbyło się wspólne biesiadowanie oraz naprzemienne śpiewanie pieśni i przyśpiewek ułańskich oraz rycerskich. Przy ognisku dzieliliśmy się wiedzą o kawalerii a rycerze opowiadali nam o trudach życia w okresie Polski Dzielnicowej.

Po noclegu w namiotach Bractwa nastał nowy dzień. Rycerze opowiedzieli o swoim sprzęcie, strojach, broni i sztuce walki w XII wieku. Następnie kawalerzyści opowiedzieli rycerzom o rzędzie końskim oraz władaniu szablą i lancą. Później udostępnili rycerzom swoje konie, aby rycerze piesi także mogli usiąść w siodle.

Wymiana doświadczeniami z Bractwem Rycerskim Ziemi Lipowieckiej była dla nas bardzo pouczająca a lekcja historii przekazana przez Braci Rycerzy długo pozostanie w naszej pamięci.