I nastał wreszcie długo dla Szwadronu Pileckiego wyczekiwany dzień ! To Święto Niepodległości 11 Listopada a dokładnie 98 rocznica przekazania przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu . Gdy skończyła się Wielka Wojna i upadły ciemiężące Polskę mocarstwa możliwe było odzyskanie po ponad stu latach upragnionej wolności i niepodległości !

Aby godnie uczcić ten dzień reprezentacja Szwadronu w sile sekcji przed południem uczestniczyła w obchodach w Libiążu .

Zbiórka na parkingu przed cmentarzem, gdzie konie zostały przywiezione koniowozem i dwoma przyczepami. Krótka odprawa dow. i siodłanie.
Dowódca osobiście nadzorował czystość i siodłanie wszystkich koni po czym sam poprawił umundurowanie i dosiadł konia.

Kawalerzyści odliczyli i szykiem po jednemu ruszyli pod kościół gdzie po prowadzili cała kolumnę składającą się z pocztów sztandarowych , orkiestry, władz miasta i tłumnie zebranymi mieszkańcami. Szybkie przeformowanie szyku z jedyne k do trójek i pewnym marszowym krokiem wszyscy udaliśmy się na pobliski cmentarz gdzie oddaliśmy hołd tym co o niepodległość walczyli !!!!

uł.kaw.och.Piecha Maciej

Po zakończeniu obchodów w Libiążu zostało nam mało czasu na przejazd na obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu . Aby zaoszczędzić na czasie na rozkaz dow. przewieźliśmy konie w siodłach wz36 zdejmując tylko część wędzidłową z kantaro- ogłowia .

Rozładunek odbył się pod Urzędem stanu cywilnego w Oświęcimiu, szybki wyładunek koni popraw siodłania i umundurowania i dzięki temu szwadron w błyskawicznym tempie w ciągu kilku minut znalazł się w siodłach i w szyku udaliśmy się na Plac Kościuszki .

Nasze  przybycie zostało odebrane z dużym poruszeniem i radością dorosłych uczestników obchodów jak i najmłodszych dla których widok pięknych koni i ułanów w mundurach był zapewne niezapomnianym przeżyciem .

Na placu Kościuszki odbyły się oficjalne przemówienia i złożenie kwiatów po pomnikiem.

Ze względów bezpieczeństwa jako ostatni oddaliśmy honory przed pomnikiem i ze śpiewem na ustach udaliśmy się bezpośrednio na bulwary nad rzeką Sołą.
Dla rozgrzewki bo choć aura tego dnia była łaskawa to wiatr trochę nas wychłodził ,po drodze nad Sołę zmienialiśmy szyki z 1 na 3 i z 3 na 1.

Po dotarciu na miejsce dow.Szwadronu p por.kaw.och. Kłos Marcin złożył meldunek Prezydentowi Miasta i rozpoczlismy pokaz musztry konnej podczas którego mozna było zobaczyć jak sprawnie porusza się sekcja , zmienia szyki i przemieszcza sie raz trójkami raz po jednemu a raz dwójkami kolejno pokaz władania bronią białą czyli szablą i lancą.

2 kawalerzystów prezentowało podstawowe kucia i bicia lancą w stępie i kłusie.

Następnie podczas krótkiego pokazu władania lancą i szabla zostały ustawione tory pozorników imitujące przeciwnika .

Podczas pokazu kawalerzyści na trzech torach pokazywali w galopie bicia kłucia oraz cięcia, przejazdy były oklaskiwane równie mocno co wcześniejszy pokaz musztry konnej.

Dzięki współpracy z Urzędem Miasta łąka została przygotowana i ogrodzona , zapewniono nam też nagłośnienie , mimo zimna i pogarszającej się pogody mieszkańcy Oświęcimia i okolic dopisali licznie .

Zjawiło się kilkaset osób które rozgrzewane patriotycznymi i kawaleryjskimi piosenkami podziwiały nasz pokaz , podczas pokazu mieszkańcy mogli zapoznać się z historią polskiej kawalerii jak i z zasadami musztry konnej którą mogli jednocześnie na żywo oglądać .

Nie mogło oczywiście obejść się bez dla atrakcji dla maluchów czyli przejażdżek w siodle a dla dużych fotografowanie się w towarzystwie przystojnych ułanów .

Załadunek poszedł na sprawnie i konie szybko rozjechały się do stajni, a nam pozostała radość i satysfakcja z propagowania w sposób żywy historii i pamięci o kawalerii Polskiej.

Ku chwale Kawalerii !

plut.kaw.och.Balon Adam

Popołudniem kawalerzyści uczestniczyli również w Biesiadzie Patriotycznej, której hasłem przewodnim była „Złota polska jesień”. Tam kawalerzyści wywiesili uroczyście flagę przy hymnie a następnie pieśni patriotyczne wspólnie z innymi artystami na scenie i licznie zebranymi mieszkańcami.